Korzystamy z cookies, więcej informacji »
Dodano: 09.05.2022 08:38 | brak komentarzy
Dodał: Łukasz Suma

20 lat Siemensa w Polsce

Od PLM do Digital Industries Software – Siemens funkcjonuje na polskim rynku już 20 lat.

Z tej okazji publikujemy rozmowę z Mariuszem Zabielskim, wiceprezesem i country managerem na Polskę i Czechy.

Od momentu powstania firma ewoluowała i nosiła wiele nazw. Obecnie Siemens Digital Industries Software z siedzibą w Plano w Teksasie, zatrudnia ponad 20 tys. pracowników. Firma rozrosła się nie tylko pod względem liczby pracowników, ale także pod względem bogatego portfolio obejmującego szeroko pojęte oprogramowanie stosowane w niemal każdym procesie przemysłowym, którym można zarządzać cyfrowo. Od inżynierii mechanicznej, elektrycznej, elektronicznej, przez symulację zachowania i funkcjonalności, po sterowanie rzeczywistymi maszynami wspomagane sztuczną inteligencją.

Mariusza Zabielski, wiceprezes i Country Manager na Polskę i Czechy, wyjaśniają, jaką rolę firma Siemens odgrywała w branży przez około 20 lat do dziś.

Jaką rolę odgrywają dziś PLM i IoT w Państwa portfolio ofertowym?

Mariusz Zabielski: Siemens Digital Industries Software klasyfikuje się jako dostawca oprogramowania przemysłowego. Byliśmy dostawcą PLM, ale potem przejęliśmy spory kawałek EDA, Low-Code i ALM. Ostatnio przejęliśmy Supplyframe, cyfrową giełdę dla kupujących i sprzedających na rynku chipów. Podsumowując, jesteśmy dostawcą oprogramowania przemysłowego.

Jak mówimy od wielu lat, PLM jest pojedynczym źródłem prawdziwych informacji, kręgosłupem danych dla produktów przemysłowych, szczególnie potrzebnym do konfiguracji wielu wariantów. Ale zakres tego, co jest definiowane jako dane produktowe, rozszerza się. Dziesięć czy piętnaście lat temu nasze rozwiązania odpowiadały przede wszystkim na zagadnienia mechaniczne. Potem nastąpił szybki rozwój komponentów elektrycznych i oprogramowania. Rolą PLM jest nadal zapewnienie jednego źródła informacji, także dla komponentów elektrycznych i programowych. Kolejnym etapem jest przejście od inżynierii i produkcji do eksploatacji i serwisu w całym cyklu życia produktu – i tu właśnie pojawia się IoT.

Jak ważne jest PLM dla cyfrowego bliźniaka? Czy celem firmy jest posiadanie cyfrowego bliźniaka dla każdego produktu? I o ilu cyfrowych bliźniakach mówicie?

Mariusz Zabielski: Rdzeniem naszego portfolio – Xcelerator – jest coś, co nazywamy „kompleksowym bliźniakiem cyfrowym”. Zawiera on dane ze wszystkich dziedzin i wszystkich elementów procesu łańcucha wartości. W Siemensie jesteśmy przekonani, że dysponujemy najbardziej wszechstronnym systemem cyfrowym na rynku. Obejmuje on wszystkie dyscypliny i cały cykl życia produktu.

Innym bardzo interesującym terminem jest „wątek cyfrowy”. Organy regulacyjne mogą poprosić firmę działającą w branży silnie regulowanej o wykazanie, że jej produkt spełnia wymóg zgodności z określoną normą. W przeciwnym razie firma zostanie usunięta z systemu. Może to dotyczyć śledzenia nowego oprogramowania lub wymagań sprzętowych. Dzięki cyfrowemu wątkowi można znaleźć wszystko, co zostało zrobione w celu zaprojektowania tego produktu – od definicji oprogramowania po wyniki symulacji. Taki wątek cyfrowy jest zbudowany na cyfrowym bliźniaku.

Dodaj komentarz
Żeby móc dodawać komentarze musisz być zalogowany.
Komentarze
Brak komentarzy.
Newsletter
Prosto na email będziesz otrzymywać między innymi
  • oferty pracy
  • zniżki na książki
  • najnowsze publikacje
AutoCAD cz. I

AutoCAD - kurs dla początkujących

 

Pierwszy z kursów przeznaczony jest dla osób rozpoczynających pracę w środowisku AutoCAD.
Omówiona została filozofia pracy z programem AutoCAD, wygląd głównego okna aplikacji oraz dopasowanie programu do własnych potrzeb.

Kolejne podrozdziały poświęcone są zagadnieniom rysowania i modyfikowania obiektów (linie, multilinie, okrąg, prostokąt wielobok, splajn). Zostały również omówione zasady pracy z warstwami, blokami oraz wymiarowanie. Ostatnie rozdziały kursu podstawowego omawiają zasady drukowania.