Jednak skanowanie 3D zwierząt nadal jest sporą nowością i nie każdy zdaje sobie sprawę z możliwości wykorzystania tej technologii. Nie należy to do najłatwiejszych czynności ze względu na ruchliwość zwierząt, przez co skanowanie 3D musi odbywać się szybko i bezdotykowo. Poniżej przedstawione zostaną przykłady nietypowego wykorzystania skanerów 3D, które można obecnie stosować zarówno do ratowania życia i zdrowia zwierząt, jak i do prowadzenia badań nad ich zrachowaniami czy rozwojem.
Skanowanie 3D psa, w celu opracowania specjalistycznej ortezy
Pierwsza z historii to historia psa terapeutycznego, który z powodu choroby utracił zdolność poruszania się na jednej z łap, przez co konieczna była orteza umożliwiająca powrót zwierzęcia do pracy i do pełnej sprawności ruchowej. Niestety żadna z dostępnych na rynku ortez nie była odpowiednia, większość nie pasowała, utrudniała ruch lub sprawiała ból, przez co nie był możliwy zakup gotowego produktu.
Właściciel zdecydował się więc na zaprojektowanie specjalistycznej ortezy, która została wykonana między innymi dzięki skanerom 3D. Pies został bezboleśnie i szybko zeskanowany (przez jego terapeutyczną prace z zachowaniem spokoju nie było problemu), a następnie przy użyciu specjalistycznego oprogramowania została zaprojektowana orteza idealnie dopasowana do psa i umożliwiająca mu powrót do życia. Proteza została zaprojektowana specjalnie dla niego, a następnie wyprodukowana w specjalnej fabryce.
Skanowanie psa za pomocą skanera 3D Artec Space Spider