Korzystamy z cookies, więcej informacji »
Dodano: 20.04.2021 10:58 | brak komentarzy
Dodał: Łukasz Suma

Software République

Pięć firm łączy siły w ramach inicjatywy Software République mającej zapewnić nowy, otwarty ekosystem inteligentnej i zrównoważonej mobilności.

Elie Girard, Bernard Charlès, Luca de Meo, Jean-Marc Chery oraz Patrice Caine, czyli dyrektorzy generalni przedsiębiorstw Atos, Dassault Systèmes, Grupy Renault, STMicroelectronics i Thales ogłosili swoje plany nawiązania współpracy w celu stworzenia Software République, mającej zapewnić nowy, otwarty ekosystem sprzyjający tworzeniu innowacji z zakresu inteligentnej mobilności. Połączenie komplementarnej wiedzy pozwoli partnerom wspólnie opracowywać i wprowadzać na rynek systemy i oprogramowanie zapewniające urozmaiconą i zrównoważoną ofertę mobilności dla miast, regionów, przedsiębiorstw i mieszkańców.

Sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, mobilne technologie, wbudowana elektronika i technologia wirtualnych kopii bliźniaczych pozwolą osiągnąć wyjątkową jakość nowych produktów i usług. Ekosystem innowacji, stworzony przez pięciu liderów w obszarze motoryzacji i technologii, jest otwarty na nowych członków i sprzyja współpracy.

Kwestia suwerenności

Branża mobilności zmienia się, oferując wiele nowych możliwości. Z szacunków Boston Consulting Group wynika, że do roku 2035 globalny rynek mobilności wzrośnie o 60%, osiągając wartość 11 mld euro. Wzrost ten będzie spowodowany głównie pojawieniem się innowacji technologicznych w postaci m.in. pojazdów elektrycznych, nowych komponentów, nowych usług posprzedażowych oraz innych usług o wartości dodanej, których udział w globalnym rynku mobilności wzrośnie z 5% do 45% . Główni branżowi gracze z innych kontynentów, którzy otrzymują wsparcie od państwa, już teraz rozwijają wiele z tych technologii za pomocą ulepszonych strategii integracji. Założyciele Software République wyrażają pilną potrzebę, aby Francja i Europa stworzyły wspólnie zrównoważony ekosystem, który zapewni im suwerenność w tym obszarze.

Trzy główne obszary współpracy

Aby wspólnie rozwijać i wprowadzać na rynek inteligentne systemy mobilności umożliwiające realizację dopasowanej i elastycznej oferty, wskazano trzy główne obszary współpracy:

  • inteligentne systemy ułatwiające bezpieczną łączność między pojazdem a jego cyfrowym i fizycznym środowiskiem,
  • systemy symulacji oraz zarządzania danymi w celu optymalizacji przepływów w obszarach i przedsiębiorstwach,
  • ekosystem energetyczny upraszczający proces ładowania pojazdu.

W ramach Software République dyskutowane są m.in. następujące projekty:

Plug and Charge

Rozwój nowych technologii i usług umożliwiających automatyczne rozpoznawanie samochodu elektrycznego podłączonego do kompatybilnego punktu ładowania, dzięki czemu cały proces miałby odbywać się bez angażowania użytkownika.

Optymalizacja przepływów mobilności w różnych obszarach

Otwarty, kompleksowy i natychmiastowy dostęp do danych o mobilności oraz symulacji ich przepływu między miastami i regionami umożliwi:

  • konsumentom: wybranie najlepszego środka mobilności pod względem czasu, komfortu oraz zużycia energii;
  • operatorom: wzbogacanie oferty usług;
  • władzom publicznym: prowadzenie symulacji i wdrażanie planów mobilności w ramach zarządzania kryzysowego, organizowanych wydarzeń itp.;
  • urbanistom: dokładniejsze planowanie przestrzenne.

Chcąc skutecznie wspierać innowacje, Software République będzie również dążyć do stworzenia funduszu inwestycyjnego na potrzeby finansowania najbardziej obiecujących startupów. W ramach tej inicjatywy powstanie także inkubator dla startupów zajmujących się technologią inteligentnej mobilności, który zapewni dostęp do wspólnego wirtualnego środowiska programistycznego i eksperymentalnego, a także mentoringu za pośrednictwem sieci wartości. Aby uruchomić ekosystem startupów i uniwersytetów, partnerzy Software République planują zorganizować data challenge, który przyczyni się do rozwoju elektrycznej, połączonej i autonomicznej technologii mobilności jutra.

Z myślą o zrównoważonym rozwoju siedziba główna Software République będzie znajdować się w centrum technologicznym Renault w Guyancourt, a dokładnie w nowoczesnym budynku o nazwie Odyssée o powierzchni 12 000 m². Zarówno wnętrze, jak również elewacja budynku są wykonane w 100% z drewna, co na etapie budowy pozwoliło oszczędzić tonę CO2 na metr kwadratowy w porównaniu z budynkami powstającymi przy użyciu standardowych technologii. Dach budynku o powierzchni 1000 m² pokrywają panele fotowoltaiczne.

Więcej informacji na temat inicjatywy można szukać na stronie Dassault Systèmes oraz w witrynach pozostałych współpracujących firm.

Dodaj komentarz
Żeby móc dodawać komentarze musisz być zalogowany.
Komentarze
Brak komentarzy.
Newsletter
Prosto na email będziesz otrzymywać między innymi
  • oferty pracy
  • zniżki na książki
  • najnowsze publikacje
AutoCAD cz. I

AutoCAD - kurs dla początkujących

 

Pierwszy z kursów przeznaczony jest dla osób rozpoczynających pracę w środowisku AutoCAD.
Omówiona została filozofia pracy z programem AutoCAD, wygląd głównego okna aplikacji oraz dopasowanie programu do własnych potrzeb.

Kolejne podrozdziały poświęcone są zagadnieniom rysowania i modyfikowania obiektów (linie, multilinie, okrąg, prostokąt wielobok, splajn). Zostały również omówione zasady pracy z warstwami, blokami oraz wymiarowanie. Ostatnie rozdziały kursu podstawowego omawiają zasady drukowania.