Korzystamy z cookies, więcej informacji »
Dodano: 17.07.2020 06:07 | brak komentarzy
Dodał: Łukasz Suma

SAG dla PW i Fronteksu

Politechnika Warszawska i Frontex otrzymały nagrody SAG za najlepsze wykorzystanie technologii GIS.

13 lipca rozpoczęła się doroczna Konferencja Użytkowników Oprogramowania Esri (Esri User Conference), która w tym roku wyjątkowo odbywa się w całości online. Nieodzownym elementem wydarzenia jest także rozstrzygnięcie konkursu Special Achievement in GIS Awards (SAG) na najlepsze wykorzystanie technologii GIS. W tym roku w elitarnym gronie zwycięzców znalazły się aż dwie organizacje z Polski. Jedną z nich jest Politechnika Warszawska, a drugą Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Politechnika na mapie

Politechnika Warszawska została doceniona za opracowanie systemu informacji przestrzennej wspomagającego zarządzanie i użytkowanie nieruchomości należących do uczelni. Głównym celem projektu było podniesienie efektywności procesów administrowania majątkiem PW. W tym celu opracowano rozwiązanie do elektronicznego obiegu dokumentów (geodezyjnych i budowlanych), automatyzacji raportowania do systemu POLON Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ułatwienia wymiany informacji podczas przygotowania inwestycji oraz prowadzenia remontów budynków. Na uwagę zasługuje skala projektu. Do systemu została wprowadzona dokumentacja oraz modele 3D ponad 250 budynków wraz z gruntami i infrastrukturą techniczną.

System przeznaczony jest nie tylko dla pracowników i studentów, ale wspiera także służby administracyjne i komórki zajmujące się ochroną oraz bezpieczeństwem osób i mienia, a także jednostki ratownicze straży pożarnej.

W przyszłości system ma być wykorzystywany np. w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób przebywających na terenie PW, wspierania działań promocyjnych PW czy wprowadzenia ułatwień dla studentów i gości uczelni. Rozważane są takie funkcje jak: monitoring, analiza ruchu osób i pojazdów, wspomaganie ewakuacji i szkoleń związanych z ewakuacją, dostarczanie niezbędnych danych dla służb ratowniczych i policji w przypadkach prowadzenia akcji na terenie politechniki, prognozowanie potrzeb modernizacyjnych, wspomaganie procesów wynajmu, wspieranie prac ekip sprzątających, czy analiza efektywności wykorzystania pomieszczeń. Planowane jest także wdrożenie aplikacji e-Portiernia usprawniającej proces wydawania i przejmowania kluczy do sal oraz uruchomienie aplikacji do nawigacji wewnątrz budynków.

Bezpieczeństwo w wielu językach

Frontex został doceniony za wykorzystanie GIS w projektach ujednolicenia map w różnych formatach i językach na potrzeby codziennej pracy funkcjonariuszy z państw członkowskich oraz gromadzenia i mapowania danych geoprzestrzennych w regionach przygranicznych, a także wspierania działań operacyjnych organizacji.

Wprowadzone standardy w połączeniu ze szkoleniami dla jednostek straży granicznej w państwach członkowskich, promują wykorzystanie rozwiązań GIS w utrzymaniu bezpieczeństwa granic UE. Służby mogą korzystać z licznych produktów typu IMINT czy GEOINT, które wspierają także decydentów z Fronteksu i UE. Wykorzystanie większej liczby źródeł danych poprawiło też ogólną świadomość dotyczącą bezpieczeństwa UE. Platforma ArcGIS korzystnie wpływa na automatyzację przepływu pracy i optymalizuje wykorzystanie zasobów, co finalnie prowadzi do oszczędności pieniędzy podatników.

Dodatkowe informacje można znaleźć w serwisie firmy Esri.

Dodaj komentarz
Żeby móc dodawać komentarze musisz być zalogowany.
Komentarze
Brak komentarzy.
Newsletter
Prosto na email będziesz otrzymywać między innymi
  • oferty pracy
  • zniżki na książki
  • najnowsze publikacje
AutoCAD cz. I

AutoCAD - kurs dla początkujących

 

Pierwszy z kursów przeznaczony jest dla osób rozpoczynających pracę w środowisku AutoCAD.
Omówiona została filozofia pracy z programem AutoCAD, wygląd głównego okna aplikacji oraz dopasowanie programu do własnych potrzeb.

Kolejne podrozdziały poświęcone są zagadnieniom rysowania i modyfikowania obiektów (linie, multilinie, okrąg, prostokąt wielobok, splajn). Zostały również omówione zasady pracy z warstwami, blokami oraz wymiarowanie. Ostatnie rozdziały kursu podstawowego omawiają zasady drukowania.