Korzystamy z cookies, więcej informacji »
Dodano: 17.09.2019 14:49 | brak komentarzy
Dodał: Łukasz Suma

Wirtualna kuchnia DS

Firma Dassault Systèmes postanowiła zmierzyć się z ciekawym problemem – optymalizacją operacji związanych z cateringiem pokładowym.

SATS, największy dostawca rozwiązań gastronomicznych i usług dla linii lotniczych w Azji, oraz Dassault Systèmes poinformowały, że z powodzeniem zastosowały pierwszą cyfrową kopię bliźniaczą centralnej kuchni, w celu wsparcia operacji związanych z cateringiem pokładowym. W obliczu dynamicznego wzrostu liczby pasażerów firma SATS wybrała Dassault Systèmes na partnera technologicznego. Celem współpracy jest znalezienie nowych sposobów na zwiększenie efektywności i ograniczenie ilości odpadów spożywczych, aby zapewnić SATS bardziej zrównoważone podejście w ramach działalności operacyjnej.

Przy użyciu opracowanej przez przedsiębiorstwo Dassault Systèmes platformy 3Dexperience w chmurze firma SATS stworzyła trójwymiarową, wirtualną cyfrową kopię bliźniaczą kuchni w celu wsparcia operacji fizycznych dzięki analizie danych pozwalającej na optymalizację zarządzania zasobami. Wirtualna wersja kuchni pozwala firmie SATS wykorzystać zdobywane przez dziesięciolecia doświadczenie operacyjne do symulowania różnych procesów produkcji żywności w celu optymalizacji wydajności i planowania produkcji, a także eliminowania tzw. wąskich gardeł. Firma SATS może także skutecznie prognozować wykorzystanie składników przy produkcji dużych partii żywności, aby ograniczyć ilość odpadów spożywczych.

Wirtualna kuchnia SATS przechwytuje i integruje wszystkie dane procesowe i informacje w jednym wirtualnym środowisku 3D, aby zapewnić spójność, pozwalającą kierownikom ds. operacji szybciej i skuteczniej reagować na zmieniającą się sytuację. Wirtualna kuchnia to także przestrzeń robocza do współpracy, która wspiera innowacje społeczne i zwiększa produktywność dzięki wymianie informacji między pracownikami zaangażowanymi w różne procesy.

„Podejście firmy SATS do rozwoju bazujące na ludzkiej innowacyjności oraz potencjale nowych technologii sprzyja tworzeniu nowych usług i poprawie efektywności operacyjnej” – mówi Albert Pozo Hernandez, dyrektor ds. digitalizacji w SATS Ltd. „Technologia cyfrowych kopii bliźniaczych pozwala nam na symulowanie różnych scenariuszy produkcyjnych i procesów przygotowywania posiłków w celu optymalizacji wykorzystania zasobów w naszych kuchniach. Zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą Dassault Systèmes, ponieważ jej zaawansowane narzędzia do wizualizacji 3D i zarządzania danymi pozwalają nam podejmować lepsze decyzje biznesowe, dzięki którym możemy świadczyć usługi, za które cenią nas klienci”.

„W dobie »wrażeń użytkowych« konsumenci są bardziej wymagający niż kiedykolwiek wcześniej, co podkreśla potrzebę dążenia do doskonałości operacyjnej, odgrywającą ważną rolę w spełnianiu oczekiwań pasażerów linii lotniczych. Stopniowa optymalizacja operacji może mieć ogromny wpływ na działalność firmy” – mówi Guillaume Vendroux, dyrektor generalny, Delmia, Dassault Systèmes. „Nasze rozwiązania przyczyniły się m.in. do poprawy terminowości dostaw nawet o 99,5%. To pierwszy na świecie przypadek zastosowania platformy 3Dexperience w produkcji cateringu pokładowego. Firma SATS może optymalizować wykorzystanie zasobów przez odwzorowanie modelu wirtualnego na rzeczywistych operacjach związanych z cateringiem pokładowym, a także tworzyć dynamiczne modele, symulacje i analizy każdego cyklu produkcji”.

Więcej informacji na temat aplikacji Delmia firmy Dassault Systèmes można znaleźć na jej stronach WWW.

Dodaj komentarz
Żeby móc dodawać komentarze musisz być zalogowany.
Komentarze
Brak komentarzy.
Newsletter
Prosto na email będziesz otrzymywać między innymi
  • oferty pracy
  • zniżki na książki
  • najnowsze publikacje
AutoCAD cz. I

AutoCAD - kurs dla początkujących

 

Pierwszy z kursów przeznaczony jest dla osób rozpoczynających pracę w środowisku AutoCAD.
Omówiona została filozofia pracy z programem AutoCAD, wygląd głównego okna aplikacji oraz dopasowanie programu do własnych potrzeb.

Kolejne podrozdziały poświęcone są zagadnieniom rysowania i modyfikowania obiektów (linie, multilinie, okrąg, prostokąt wielobok, splajn). Zostały również omówione zasady pracy z warstwami, blokami oraz wymiarowanie. Ostatnie rozdziały kursu podstawowego omawiają zasady drukowania.