Korzystamy z cookies, więcej informacji »
Dodano: 11.07.2019 08:20 | brak komentarzy
Dodał: Łukasz Suma

Autodesk w kosmosie

Rozwiązania firmy Autodesk znalazły zastosowanie w polskim przemyśle kosmicznym.

Przedsiębiorstwo Astronika korzysta z rozwiązań firmy Autodesk do budowy mechanizmów wykorzystywanych podczas realizacji międzynarodowych misji kosmicznych. Ze względu na wyśrubowane wymagania jakościowe i konieczność dochowywania ścisłych wymogów proceduralnych oraz prowadzenia szczegółowej i precyzyjnej dokumentacji produkty wspierające fazę projektowania mechanizmów kosmicznych muszą być najwyższej jakości.

„Inżynieria kosmiczna to projektowanie i produkcja w krótkich seriach urządzeń poddawanych ekstremalnym warunkom środowiskowym” – mówi Jakub Stelmachowski, Product Development Manager w firmie Astronika. „Instrumenty wysyłane w kosmos muszą wytrzymać ogromne przeciążenia, wibracje, zmiany temperatur, promieniowanie, wiatr słoneczny i prawie całkowitą próżnię. Przy tym ze względu na koszty i ograniczenia rakiet każdy element musi być jak najlżejszy, a zarazem niezawodny, gdyż w kosmosie trudno o naprawę usterki”.

Astronika wykorzystuje w swojej pracy pełne spektrum rozwiązań firmy Autodesk, m.in. Autodesk Inventor oraz Nastran In-CAD.

„Autodesk Inventor jest podstawą naszego biznesu, pracujemy z nim przez ponad 1000 godzin rocznie. Wykorzystując to oprogramowanie stworzyliśmy wszystkie nasze projekty” – powiedziała Marta Tokarz, członek zarządu w firmie Astronika.

Natomiast w programie Nastran In-CAD, przygotowywane są i wstępnie testowane cyfrowe modele do analizy zachowania urządzenia metodą elementów skończonych. Dzięki temu oprogramowaniu oraz możliwości zweryfikowania i dopracowania projektu jeszcze zanim zostanie on wysłany do działu analiz, Astronika może dwukrotnie skrócić czas potrzebny na wykonanie analiz.

„Firmy, które uczestniczą w podboju kosmosu, takie, jak Astronika są postrzegane bardziej jako jednostki badawcze, niż jako przedsiębiorstwa. Jednak rynek kosmiczny nie tylko generuje zyski, ale odkrywa coraz nowsze obszary inwestycyjne. Firmy z tej branży realizują niesamowicie ciekawe projekty, eksplorują i wcielają w życie nowe idee i pomysły inżynierskie, ale też muszą maksymalnie ograniczać wszelkie czynniki zbędnego ryzyka – zarówno na etapie projektowania, jak i wytwarzania i integracji swoich produktów. Takie firmy spełniają nieprawdopodobnie wyśrubowane wymagania jakościowe, ale i same oczekują od swoich dostawców i partnerów biznesowych zapewniania równie wysokiego poziomu jakości. Konieczne jest rzetelne sprawdzenie i zasymulowanie na Ziemi działania mechanizmu w trudnych warunkach przestrzeni kosmicznej. Dlatego ogromnie się cieszymy, że oprogramowanie Autodesk wspiera rozwój tej niezwykle innowacyjnej, ale też niesłychanie wymagającej branży” – powiedziała Joanna Golonka, konsultant ds. rozwoju w firmie Autodesk.

Wejście na ten nadzwyczaj trudny rynek kosmiczny ułatwiło firmie Astronika skorzystanie z proponowanego przez Autodesk modelu subskrypcyjnego, który obniża nakłady na oprogramowanie i pozwala więcej zainwestować w wyposażenie laboratorium oraz warsztaty.

„Dzięki subskrypcji ponosimy stosunkowo niewielkie, miesięczne koszty i płacimy wyłącznie za faktycznie wykorzystywane oprogramowanie. Pozwoliło nam to przeznaczyć większe środki na zakup maszyn i wyposażenia do laboratorium w początkowym etapie działalności i wydatnie przyczyniło się do naszych sukcesów” – komentuje Jakub Stelmachowski.

Wykorzystując rozwiązania Autodesk firma Astronika zaprojektowała oraz wykonała mechanizm wbijający Kret, który w ramach misji Mars InSight realizowanej przez NASA ma za zadanie wbić się pod powierzchnię Marsa w celu przeprowadzenia badań naukowych, m.in. strumienia ciepła płynącego przez skorupę planety. W planach firmy Astronika jest realizacja kolejnych projektów i rozwiązań kosmicznych. Podczas misji JUICE Europejskiej Agencji Kosmicznej projektowany przez Astronikę sprzęt będzie badać księżyce Jowisza, a w ramach misji Athena mechanizm budowany przez Astronikę będzie częścią systemu, który zbada głęboki kosmos. Ponadto rozwiązania Astroniki będą częścią wspólnej misji kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej (Roskosmos), której celem będzie badanie powierzchni Księżyca. Wszystkie mechanizmy kosmiczne, które będą wykorzystywane w tych przedsięwzięciach, są projektowane przy użyciu rozwiązań Autodesk.

Więcej informacji o ofercie Autodesku można znaleźć w serwisie firmy.

Dodaj komentarz
Żeby móc dodawać komentarze musisz być zalogowany.
Komentarze
Brak komentarzy.
Newsletter
Prosto na email będziesz otrzymywać między innymi
  • oferty pracy
  • zniżki na książki
  • najnowsze publikacje
AutoCAD cz. I

AutoCAD - kurs dla początkujących

 

Pierwszy z kursów przeznaczony jest dla osób rozpoczynających pracę w środowisku AutoCAD.
Omówiona została filozofia pracy z programem AutoCAD, wygląd głównego okna aplikacji oraz dopasowanie programu do własnych potrzeb.

Kolejne podrozdziały poświęcone są zagadnieniom rysowania i modyfikowania obiektów (linie, multilinie, okrąg, prostokąt wielobok, splajn). Zostały również omówione zasady pracy z warstwami, blokami oraz wymiarowanie. Ostatnie rozdziały kursu podstawowego omawiają zasady drukowania.