Korzystamy z cookies, więcej informacji »
Dodano: 08.06.2017 20:54 | brak komentarzy
Dodał: Łukasz Suma

Groupama i DS

W trakcie przygotowań do 35. America’s Cup zespół Groupama Team France skorzystał z rozwiązania branżowego „Designed for Sea” firmy Dassault Systèmes.

Firma Dassault Systèmes poinformowała, że Groupama Team France – jeden z pięciu pretendentów startujących w tegorocznym, 35. wyścigu America’s Cup – wykorzystał rozwiązanie branżowe „Designed for Sea” do projektowania oraz symulacji lekkiegoi wyróżniającego się najlepszymi parametrami katamaranu wyścigowego, którego konstrukcja jest zgodna z restrykcyjnymi wymaganiami konkursowymi.

W trakcie osiemnastomiesięcznych przygotowań do pierwszego w historii Groupama Team France startu w America’s Cup, który miał miejsce 26 maja 2017 roku, członkowie zespołu musieli zaprojektować, zbudować i przetestować swój katamaran. Łodzie zgłoszone do wyścigu powinny spełniać ściśle określone w regulaminie wymagania odnoszące się w szczególności do: kadłuba, pływaków oraz elementów poprzecznych konstrukcji, a także ilości materiałów wykorzystanych do budowy katamaranu. Długość łodzi nie mogła przekraczać 15 metrów. Dodatkowo, zgodnie z zasadami wyścigu, łodzie nie mogły być testowane w wodzie do 26 grudnia 2016 roku.

Rozwiązanie branżowe „Designed for Sea”, działające w oparciu o platformę 3Dexperience firmy Dassault Systèmes, umożliwiło załodze wirtualne zaprojektowanie, symulację i optymalizację parametrów katamaranu takich, jak: waga, osiągi, stabilność, siła i bezpieczeństwo. Proces odbywał się w warunkach współdzielonego, cyfrowego środowiska projektowego i był możliwy do przeprowadzenia jeszcze zanim rozpoczął się etap konstrukcyjny. Od października 2015 roku zespół Groupama Team France miał dostęp do wspólnego źródła danych, a także całkowicie z nim zintegrowanych aplikacji. W efekcie umożliwiło to uproszczenie i przyspieszenie budowy łodzi, a także znacznie usprawniło komunikację pomiędzy 30-osobowym zespołem projektowym, załogą oraz zewnętrznymi partnerami.

Bezproblemowa integracja w ramach platformy 3Dexperience dotyczyła również danych pochodzących z różnych aplikacji SolidWorks firmy Dassault Systèmes, które przez długi czas były wykorzystywane przez członków załogi przy ich poprzednich projektach, a które chcieli wykorzystać do zaprojektowania pomostu nowego katamaranu oraz całościowego projektu systemów kontroli.

„Efektywna współpraca tak dużej grupy profesjonalistów to bardzo duże wyzwanie”, powiedział Martin Fischer, szef zespołu projektowego, Groupama Team France. „Projektanci muszą umieć przewidzieć sytuacje, z jakimi zetknie się na morzu załoga statku i na tej podstawie zaprojektować obiekt, który sprosta tym wyzwaniom. Z drugiej strony załoga powinna współpracować z inżynierami i projektantami już w początkowej fazie projektowania tak, aby wszystkie elementy konstrukcyjne zostały zaplanowane zgodnie z jej oczekiwaniami. Nasz napięty grafik i ograniczenia budżetowe w zasadzie nie dopuszczały pomyłek, dlatego kluczowym elementem całego procesu była efektywna komunikacja. Platforma 3Dexperience umożliwiła nam zbudowanie najlepszej klasy, wyposażonego w szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych katamaranu”.

„Platforma 3Dexperience łączy w sobie aplikacje wykorzystywane do projektowania, symulacji oraz produkcji. Umożliwia także współpracę z istniejącymi już ekosystemami, tak aby pomóc wizjonerom branży marynistycznej, jakimi są członkowie załogi Groupama Team France, w realizowaniu złożonych konstrukcji, które cechuje jakość i precyzja wykonania”, powiedział, Alain Houard, Vice President, Marine & Offshore Industry, Dassault Systèmes. „America’s Cup to jedne z najbardziej ekscytujących zawodów żeglarskich na świecie i dobry przykład na to, że doskonałe wyniki są możliwe do osiągnięcia także dzięki innowacyjności. Każdy wyścig to pokaz najwyższej, światowej klasy żeglarstwa, w jego najdoskonalszym technologicznym wydaniu”.

Więcej informacji na temat Groupama Team France jest dostępnych na stronie zespołu. Szczegóły na temat branżowych rozwiązań Dassault Systèmes przeznaczonych dla sektora Marine & Offshore można znaleźć w serwisie firmy.

Dodaj komentarz
Żeby móc dodawać komentarze musisz być zalogowany.
Komentarze
Brak komentarzy.
Newsletter
Prosto na email będziesz otrzymywać między innymi
  • oferty pracy
  • zniżki na książki
  • najnowsze publikacje
AutoCAD cz. I

AutoCAD - kurs dla początkujących

 

Pierwszy z kursów przeznaczony jest dla osób rozpoczynających pracę w środowisku AutoCAD.
Omówiona została filozofia pracy z programem AutoCAD, wygląd głównego okna aplikacji oraz dopasowanie programu do własnych potrzeb.

Kolejne podrozdziały poświęcone są zagadnieniom rysowania i modyfikowania obiektów (linie, multilinie, okrąg, prostokąt wielobok, splajn). Zostały również omówione zasady pracy z warstwami, blokami oraz wymiarowanie. Ostatnie rozdziały kursu podstawowego omawiają zasady drukowania.