Korzystamy z cookies, więcej informacji »
Dodano: 10.01.2017 00:45 | brak komentarzy
Dodał: Łukasz Suma

HP PageWide XL – nowy standard dokumentacji technicznej

HP PageWide to stosunkowo nowa technologia, która łączy w sobie takie zalety jak prędkość i jakość druku.

Udało się to osiągnąć poprzez zaprojektowanie zupełnie nowego rodzaju głowicy, która ma szerokość całej strony. Dzięki temu można drukować szybko bo za jednym tylko przejściem, zarówno w trybie monochromatycznym, kolorowym jak i mieszanym. Głowica składa się z kilku wymiennych modułów i w sumie posiada aż 200 tysięcy dysz. Technologia HP PageWide została opracowana na potrzeby pras przemysłowych HP Web Press a następnie została przeniesiona do drukarek biurowych oraz wielkoformatowych XL. Warto dodać, że niektóre modele drukarek HP PageWide XL dostępne są także w formie urządzeń wielofunkcyjnych umożliwiających oprócz druku także kopiowanie i skanowanie.

Głównym zastosowaniem drukarek HP PageWide XL jest obszar związany z tworzeniem i powielaniem dokumentacji technicznej (m.in. punkty reprograficzne, architekci, geodeci, firmy konstrukcyjne czy projektowe). Wydruki skierowane dla tego sektora mają specyficzne wymagania: powinny charakteryzować się idealnym odwzorowaniem szczegółów, idealną czernią oraz, coraz częściej, powinny zawierać także elementy kolorowe. W ten obszar oczekiwań opisywana technologia wpisuje się doskonale tym bardziej, ze druk odbywa się w bardzo wysokich prędkościach. Można powiedzieć, że HP PageWide XL ustanowił nowy znacznie wyższy standard jakościowy dokumentów technicznych o czystych liniach (tj. mapy GIS, schematy, rysunki techniczne), w kolorze, odwzorowaniu nawet najdrobniejszych szczegółów oraz płynnym przejściom szarości.

Rysunek 1. Moduł głowicy – tworzy tzw. print bar (pas głowic) szerokości całej strony

Ważnym aspektem jest także trwałość wydrukowanych dokumentów. Wydruki powstałe w technologii HP PageWide XL odporne są na wilgoć oraz blaknięcie i dotyczy to także sytuacji, w których do wydruków stosuje się niskobudżetowy niepowlekany papier dokumentowy. Urządzenie drukuje za pomocą wysokiej jakości atramentu pigmentowego przez co kolory żywo się prezentują a czerń jest głęboka. Wydruk możliwy jest na szerokiej gamie mediów w maksymalnej szerokości 101,6 cm.

Tabela 1: Porównanie podstawowych parametrów różnych modeli HP PageWide XL

Obecnie obserwowalny jest ważny trend na rynku: istnieje coraz większe zapotrzebowanie na wydruki kolorowe. W zasadzie część klientów już dziś pracuje tylko na kolorowych projektach. Technologia HP PageWide umożliwia zlikwidowanie granicy pomiędzy wydrukami kolorowymi i czarno-białymi co powoduje, że cały proces druku jest szybszy i bardziej efektywny w porównaniu z popularnymi technologiami (tj. LED).

Rysunek 2: Drukarka HP PageWide XL 8000

W porównaniu do konkurencyjnej technologii LED wydruki wychodzą z urządzenia o wiele szybciej. Głowica o szerokości całej strony (zawierającej wszystkie sekcje kolorystyczne) sprawia, że prędkości druku w trybie monochromatycznym oraz kolorowym są identyczne i ultraszybkie. Taka konstrukcja HP PageWide sprawia, że zestawy mieszane mogą być drukowane podczas jednej sesji druku (rysunek 3). Zrównane zostały także koszty dla wydruków czarno-białych oraz kolorowych.

Rysunek 3: Schemat przebiegu drukowania – popularne technologie vs HP PageWide XL

Dodatkowym atutem jest oprogramowanie HP SmartStream, które weryfikuje poprawność plików PDF oraz usprawnia pracę z urządzeniem poprzez kolejkowanie, zagnieżdżanie i obsługę wielu użytkowników, także w trybie współpracy.

Do drukarek HP PageWide XL można dołączać dodatkowy osprzęt w postaci urządzenia do automatycznego składania dokumentów (tzw. składarka/falcerka). Jest to nieoceniona pomoc wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba składania dokumentów drukowanych wysokonakładowo. Operator może wybrać sposób składania wydruków z listy predefiniowanych stylów lub tworzyć własne szablony składania. Rola osoby obsługującej ogranicza się zatem jedynie do odbioru gotowych folderów.

Rysunek 4:  Opcjonalna składarka automatyzuje pracę składania dokumentów

HP PageWide XL należy do jednych z bardziej energooszczędnych urządzeń w swojej klasie. Drukarki zużywają o połowę mniej energii niż analogiczne drukarki oparte o konkurencyjną technologię LED. W trybie uśpienia urządzenie pobiera niespełna 5W natomiast w trybie pracy zaledwie około 400W energii elektrycznej (tabela 2).

Tabela 2: Zapotrzebowanie na energię elektryczną (W) HP PageWide XL i konkurencyjnych drukarek LED

Więcej informacji na temat drukarek HP PageWide XL:

Dodaj komentarz
Żeby móc dodawać komentarze musisz być zalogowany.
Komentarze
Brak komentarzy.
Newsletter
Prosto na email będziesz otrzymywać między innymi
  • oferty pracy
  • zniżki na książki
  • najnowsze publikacje
AutoCAD cz. I

AutoCAD - kurs dla początkujących

 

Pierwszy z kursów przeznaczony jest dla osób rozpoczynających pracę w środowisku AutoCAD.
Omówiona została filozofia pracy z programem AutoCAD, wygląd głównego okna aplikacji oraz dopasowanie programu do własnych potrzeb.

Kolejne podrozdziały poświęcone są zagadnieniom rysowania i modyfikowania obiektów (linie, multilinie, okrąg, prostokąt wielobok, splajn). Zostały również omówione zasady pracy z warstwami, blokami oraz wymiarowanie. Ostatnie rozdziały kursu podstawowego omawiają zasady drukowania.