Korzystamy z cookies, więcej informacji »
Kursy
Zapraszamy do zapoznania się z kursami popularnych programów CAD-owskich. Zaczynamy od podstaw AutoCAD-a, ale chcemy rozwijać ten dział i mamy nadzieję, że niebawem zapełni się innymi, prowadzonymi na profesjonalnym poziomie kursami.
 • AutoCAD cz. I (17 lekcji)

  AutoCAD - kurs dla początkujących

   

  Pierwszy z kursów przeznaczony jest dla osób rozpoczynających pracę w środowisku AutoCAD.
  Omówiona została filozofia pracy z programem AutoCAD, wygląd głównego okna aplikacji oraz dopasowanie programu do własnych potrzeb.

  Kolejne podrozdziały poświęcone są zagadnieniom rysowania i modyfikowania obiektów (linie, multilinie, okrąg, prostokąt wielobok, splajn). Zostały również omówione zasady pracy z warstwami, blokami oraz wymiarowanie. Ostatnie rozdziały kursu podstawowego omawiają zasady drukowania.

 • AutoCAD cz. II (14 lekcji)

  AutoCAD - kurs dla średnio zaawansowanych

  Lekcje dla użytkowników średnio zaawansowanych są naturalnym rozszerzeniem wiadomości, które posiedli podczas przerabiania pierwszej części kursu. W tej chwili potrafią narysować proste projekty, lecz nie potrafią jeszcze skonfigurować własnego stanowiska pracy, nie potrafią również korzystać z narzędzi służących do ustawiania stylów pewnych funkcji oraz nie wiedzą nic na temat automatyzowania swojej pracy. Tych rzeczy dowiedzą się właśnie z cyklu "dla średniaków".

  Dwie lekcje w całości poświęcam pisaniu w AutoCAD-zie, ponieważ wielu użytkowników ma z tym nie lada problem.

  Jednym z ułatwień wprowadzonych w AutoCAD-zie 2000 jest Centrum danych projektowych (Design center) -- jedna lekcja jest w całości poświęcona temu narzędziu.

  Kolejnym narzędziem, które omówiono w całości jest okienko cech, pozwalające na dostosowywanie obiektów do potrzeb rysunku.

 • AutoCAD cz. III (20 lekcji)

  AutoCAD - kurs dla zaawansowanych

  Witam w kolejnym cyklu lekcji dla użytkowników oprogramowania AutoCAD. Ta seria lekcji będzie w całości poświęcona zagadnieniom projektowania w trzecim wymiarze za pośrednictwem AutoCAD-a. Użyłem w tytule tego cyklu słowa "zaawansowani" w odniesienia do użytkowników ponieważ aby wprawnie pracować w trzecim wymiarze konieczna jest znajomość podstawowych zasad pracy z programem oraz narzędzi służących do rysowania płaskiego.

  Rysowanie w trzecim wymiarze otwiera nowe możliwości przed projektantem -- może on nareszcie pokazać inwestorowi, jak dany element będzie wyglądać po jego wytworzeniu. Ponadto projektant będzie mógł eksperymentować na modelu 3D zmieniając jego poszczególne parametry bez ponoszenia kosztów na wykonywanie prototypów na podstawie dokumentacji płaskiej niejednokrotnie naszpikowanej błędami.

  Tak więc zapraszam do nauki modelowania w AutoCAD-zie w trzecim wymiarze. Jeśli nie będziemy z tej wiedzy korzystali w danej chwili, na pewno przyda się nam ona w przyszłości.

 • VBA dla AutoCAD (20 lekcji)

  VBA dla AutoCAD-a - kurs podstawowy

  Jedną z wielkich innowacji wprowadzonych wraz z wersją 14. AutoCAD-a była możliwość pisania makr i aplikacji z wykorzystaniem Visual Basic for Applications, zwanym potocznie VBA.

  W AutoCAD-zie 2000 jest to już pełnoprawny członek rodziny języków programowania, w których możemy pisać aplikacje pod AutoCAD-a. Kurs ten, podobnie jak i kurs z programowania okien dialogowych jest napisany specjalnie dla Wydawnictwa Helion, nie jest więc opisem zmagań projektanta nad tworzeniem jakiejś aplikacji, ale spójnym zestawem lekcji, gdzie każda następna korzysta z wiedzy zdobytej na lekcji poprzedniej. Lekcje te nie są też zbiorem wiedzy encyklopedycznej. Każde zagadnienie jest wytłumaczone w oparciu o przykłady, które można wykorzystać podczas pisania własnych aplikacji. Kursy te są również spłatą "moralnego długu" zaciągniętego przeze mnie, gdy zakupiłem pierwsze dwie książki Wydawnictwa Helion dotyczące programowania w AutoLisp-ie. Teraz ja oddaję Wam do rąk narzędzie, dzięki któremu jedynym, co tak naprawdę będzie Was ograniczać podczas pracy w AutoCAD-zie, będzie Wasza wyobraźnia.

  Na marginesie dodam, że zamieszczone w tekście przykłady programów są nienaturalnie "połamane". Musieliśmy tak zrobić ze względu na ograniczenia jakie narzuca publikacja długich linii tekstu na stronach internetowych a co za tym idzie na łamach serwisu. Wszystkie zamieszczone przykłady są dostępne w pełnej formie w postaci plików DVB.

 • CATIA V5 (21 lekcje)

  CATIA V5. Modelowanie - kurs podstawowy

  Rynek projektowy stale się rozwija z tego też powodu firmy produkujące oprogramowanie stale wypuszczają na rynek nowy software, który ma zaspokajać rosnące zapotrzebowanie projektantów. Wiele firm projektowych zaczyna również dostrzegać potęgę drogich aplikacji dostępnych na rynku i inwestuje w nie oraz w specjalistów potrafiących projektować w tych systemach.
  Pragnę Państwa zaprosić na udział w kursie internetowym obsługi jednego z czołowych pakietów oprogramowania używanego głównie w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym o nazwie CATIA V5. Kurs ten będzie obejmował podstawy modelowania w tym programie. Pokażę w jaki sposób korzystać z szerokiego wachlarza narzędzi projektowych, pokaże w jaki sposób łatwo wykonać na pozór skomplikowane, a w innych programach wręcz niewykonalne zadania projektowe.
  Zapraszam więc do lektury i zachęcam do nauki programu CATIA V5 ponieważ jak już wspominałem należy on do czołówki narzędzi używanych przez biura projektowe na całym świecie.

 • Inventor 4 (20 lekcji)

  Inventor4 - kurs podstawowy

  Podczas tworzenia lekcji z Inventora założyłem, że użytkownik ma podstawy pracy z jakimkolwiek innym programem CAD w zakresie projektowania płaskiego -- nie jest to jednak bezwzględnie konieczne acz ułatwi zrozumienie niektórych zwrotów. Praca z programem jest prosta i intuicyjna jednak rozpoczęcie projektu oraz drobne niuanse podczas jego dalszego tworzenia mogą niepotrzebnie wydłużyć czas powstawania produktu oraz wdrożenia się w program.

  Lekcje zostaną podzielone na kilka części pogrupowanych tematycznie, co ułatwi odszukanie interesującego nas tematu. Pragnę zachęcić do nauki tego programu ponieważ jak wieść gminna niesie to po prostu przyszłość w projektowaniu a ponadto znajomość tak zaawansowanego narzędzia na pewno zacznie już niedługo przynosić korzyści również materialne.

 • DCL (15 lekcji)

  DCL - okna dialogowe dla zaawansowanych

  Cały kurs, który napisałem, był tworzony od "zera", tak aby wraz z kolejnymi lekcjami wzrastał ich stopień trudności. Rozwiązań, które tu umieściłem, nie spotkacie Państwo w żadnym programie na rynku. Co więcej, część przykładów powstała tylko i wyłącznie na użytek tego kursu. Na pytanie o zasadność nauki programowania z wykorzystaniem okien dialogowych odpowiedź jest prosta. DCL będzie funkcjonował tak długo, jak długo w AutoCAD-zie utrzymywana będzie możliwość pisania programów w języku AutoLisp. Co do przyszłości języka DCL, niech za odpowiedź posłuży Państwu ten odnośnik do strony www: http://www.objectdcl.com.

Newsletter
Prosto na email będziesz otrzymywać między innymi
 • oferty pracy
 • zniżki na książki
 • najnowsze publikacje
AutoCAD cz. I

AutoCAD - kurs dla początkujących

 

Pierwszy z kursów przeznaczony jest dla osób rozpoczynających pracę w środowisku AutoCAD.
Omówiona została filozofia pracy z programem AutoCAD, wygląd głównego okna aplikacji oraz dopasowanie programu do własnych potrzeb.

Kolejne podrozdziały poświęcone są zagadnieniom rysowania i modyfikowania obiektów (linie, multilinie, okrąg, prostokąt wielobok, splajn). Zostały również omówione zasady pracy z warstwami, blokami oraz wymiarowanie. Ostatnie rozdziały kursu podstawowego omawiają zasady drukowania.